Jdi na obsah Jdi na menu
 


Crystal Valley Week Liberec 2023

8. 9. 2023

Stalo se již tradicí, že poslední týden letních prázdnin patří Liberec českým mistrům sklářům. Světové špičky, tvořící v Libereckém kraji, vystavují po celém městě své dílo. Výstavy jsou provázeny komentovanými prohlídkami, akcemi pro děti, koncerty, workshopy, doprovodným programem, jehož vrcholem je v poslední den sklářského festivalu módní přehlídka.

 

dscn1803.jpg

Křišťálový drak provázel celý letošní ročník festivalu

 

Od nádraží v Liberci jsem jela tramvají do Botanické zahrady, na druhém konci města. Po Liberci jezdí v době konání festivalu Křišťálová tramvaj, tak snad příští rok, její jízdní řád jsem neznala a nechtělo se mi čekat..

 

dscn1569.jpg

V Botance probíhala výstava novoborské sklářské špičky Crystalex FLORA & GLASS

 

V liberecké Botanické zahradě jsem byla naposledy jako dítě, hledala jsem vchod do ní a musela jsem požádat paní, kterou jsem potkala, aby mi ukázala cestu. Říkala, že se na výstavu chystá také, příští den - v sobotu, poslední festivalový den. V pokladně byla paní ne zcela příjemná, z jejího chování bylo zřejmé, že na takové návaly není zvyklá. Botanka byla plná dětí, které u jednotlivých instalací skla mezi květinami hledaly mobily kódy, které jim měly zajistit nějakou cenu.

 

Ráda jsem se po letech pokochala krásou chlouby liberecké Botanky Viktorie královské. A dlouho jsem zůstala v kaktusáriu, mají tam fantastické unikáty, daří se jim tam, mnoho z nich bylo v květu.

 

dscn1614.jpg

 

Snoubící se krásu skla a přírody jsem opuštěla nerada, leč Liberec volal. Zeptala jsem se náhodné kolemjdoucí, jak se dostanu do ulice, kde sídlí budova bývalé slévárny Linserka. Vysvětlila mi cestu a říkala, že se zítra chystá výstavy skla navštívit...

 

dscn1667.jpg

Cestou zpět do centra města jsem procházela kolem krásné budovy muzea, ve která je nainstalována od loňského ročníku Křišťálová věž, čas mě tlačil, ale vychutnala jsem si ji už vloni

 

V budově Linserky vystavovala světová špička z Nového Boru Lasvit a její sklárna AJETO. Styl expozicí vpravdě punkový. Zažila jsem je již vloní a právě jejich výstava byla mou sázkou na jistotu, na kterou jsem se těšila.

 

dscn1801.jpg

Bývalá slévárna Linserka

 

dscn1728.jpg

 

dscn1759.jpg

 

dscn1742.jpg

Sklářská Osmička, kterou vaří pivovar Born v novoborské sklárně AJETO

 

Pokračovala jsem do paláce Liebig. Je nové zrekonstruovaný a je chloubou města. Noblesní, krásný. A v něm vystavená noblesní dokonalá krása broušeného skla Sklářského studia Ladislav Ševčík Bohemia Crystal. Blížil se čas komentované prohlídky mistra skláře, broušené sklenice na šampaňské lámaly paprsky slunce, ale i vlaky mají čas odjezdu daný.

 

dscn1809.jpg

 

dscn1810.jpg

 

Nakonec jsem zamířila  do centra všeho sklářského dění, na náměstí Dr. Beneše, ve stínu majestátní slavné liberecké radnice.

 

dscn1676.jpg

Vloni tu byly připraveny stánky na víkendový prodejní Křišťálový trh, večerní bouřka je všechny smetla a trh probíhal o měsíc později v městské knihovně

 

dscn1686.jpg

Nešlo odolat, také jsem ponořila na dlouhou dobu ruku do šmelce, bože bože...

 

dscn1680.jpg

Vidět brusiče skla při práci je životním zážitkem...

 

Ještě jsem stihla  prožít krásu výstavy NAHUTI, přehlídku díla pěti sklářských světových špiček, v novorokokovém interiéru vznešené Kavárny Pošta.

 

dscn1693.jpg

 

dscn1699.jpg

 

dscn1704.jpg

 

dscn1709.jpg

 

Víc se toho nedalo během jednoho festivalového dne stihnout.

 

Z Benešova náměstí jsem hledala cestu zpět na nádraží. Paní, které jsem se ptala na cestu říkala, že se na výstavy zítra chystá taky, mají to ale štěstí, ti Liberečané...

 

 

Tak zase za rok, skleněná kráso českých mistrů!

 

 

@DR

 

dscn1745.jpg