Měsíční krajina
Měsíční krajinou byl do roku 1989 označován sever Čech v oblasti těžby uhlí. Zničená krajina bez života. Po politickém převratu se začaly nahlas ozývat ekologické organizace. Nemám na mysli uskupení ekoteroristů Greenpeace, financované politickými a zájmovými spolky ze zahraničí, které má za úkol likvidovat pod zelenou rouškou konkurenci v oblasti průmyslu u nás. I když u různých ekohnutí je nepřehledné, kdo a proč je financuje, přeci jen za uplynulých více než 30 let je vidět, že jejich úsilí mělo smysl.
V průběhu let po roce 1990 začala tato hnutí spolupracovat s úřady a především ministerstvem životního prostředí, které se stalo významným úřadem v naší zemi. A dílo se daří.
Před zhruba deseti lety se začalo mluvit a psát o budoucím Českém moři. To vznikne postupným zatopením vytěžených šachet na severozápadě republiky, v rámci programu rekultivace. A opět, dílo se daří. Výraz měsíční krajina zmizel z povědomí veřejnosti a dnešní mladí o něm možná ani nikdy neslyšeli. Na severozápad České republiky se jezdí za krásnou přírodou a rekreací do krajiny jezer, úchvatných hor a malebných skal.
Zatopením vytěžených šachet v rámci rekultivace vznikla jezera a kolem nich nespočet klimatu prospěšných mokřadních lokalit. Co si můžeme přát více, dýchá se nám tu lépe, než leckde vysoko v horách, dokonalé mikroklima, v době neustále omílané a neřešené celosvětové klimatické krize, nám navozuje psychickou pohodu a zlepšuje zdraví. Jezdí k nám lidé z celé republiky a v hojném počtu i lidé ze sousedního Německa. Turisté tu utrácejí rádi své peníze, lidem zde žijícím a pracujícím se daří. A také živočichům a rostlinám, leckdy vysoce ohroženým.
Jedno z ruských přísloví zní:
"Blbec na blbci jede, blbost je popohání."
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/223452801240014/
@DR